Skip to content

6810c Palisade AveWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Dec 30, 2015

Property Information

Block20
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page02

Building Details

Building Class45
Description2S-F-L
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,716
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,700
32%
Improvement Value:$156,700
68%
Total Assessment$230,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,357+3.4%
2024$9,048+1.2%
2023$8,944+0.5%
2022$8,896+0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,716DeedBook 9092, Page 61NU CodeTitle correction (4)Recorded1/14/2016

Property Built

Built

Year Built: 1975