Skip to content

6907 Hudson AveWest New York, NJ 07093

Built 1900

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Aug 8, 2011

Property Information

Block21
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page02

Building Details

Building Class45
Description2SB1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,000
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,800
34%
Improvement Value:$135,500
66%
Total Assessment$205,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,337+3.4%
2024$8,062+1.2%
2023$7,970+0.5%
2022$7,927+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft2,000DeedBook 8807, Page 434NU CodeBankruptcy (13)Recorded8/23/2011

Property Built

Built

Year Built: 1900