Skip to content

211 69th StWest New York, NJ 07093

Built 1890

Last Sale Price
$202,000
Last Sale Date
Jan 5, 2017

Property Information

Block24
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page02

Building Details

Building Class45
Description2S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,910
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
42%
Improvement Value:$145,000
58%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,320+3.4%
2024$9,985+2.9%
2023$9,705+0.5%
2022$9,653+0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$202,000

From:

To:

Sq Ft1,910DeedBook 9173, Page 573NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/19/2017

Property Built

Built

Year Built: 1890