Skip to content

311 71st StWest New York, NJ 07093

Built 1970

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Mar 11, 2005

Property Information

Block22
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page02

Building Details

Building Class47
Description2 S F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,578
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
26%
Improvement Value:$300,200
74%
Total Assessment$405,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,455+3.4%
2024$15,912+1.2%
2023$15,730+0.5%
2022$15,645+0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft3,578DeedBook 7500, Page 195Recorded3/18/2005

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4967, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1970