Skip to content

410 70th St.West New York, NJ 07093

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 2, 2009

Property Information

Block18
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page02

Building Details

Building Class47
Description2 S F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,312
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
30%
Improvement Value:$244,000
70%
Total Assessment$349,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,173+3.4%
2024$13,705+1.2%
2023$13,548+0.5%
2022$13,475+0.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1923