Skip to content

214 70th St(Unit C0012)West New York, NJ 07093

Built 1989

Owner
---
Last Sale Price
$398,888
Last Sale Date
Jun 1, 2025

Property Information

Block26
Lot26.01
QualifierC0012
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page05

Building Details

Building Class35
Description2BR/2BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,039
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
29%
Improvement Value:$110,200
71%
Total Assessment$155,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,303+3.4%
2024$6,095+1.2%
2023$6,025+0.5%
2022$5,992+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$398,888
Sq Ft1,039DeedBook 9913, Page 128Recorded7/16/2025

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,039DeedBook 9334, Page 635Recorded8/24/2018

Property Sale

Sale
$298,000

From:

To:

DeedBook 7701, Page 182NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/21/2005

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

DeedBook 7430, Page 312Recorded1/3/2005

Property Built

Built

Year Built: 1989