Skip to content

6712 BroadwayWest New York, NJ 07093

Built 1969

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Mar 21, 2011

Property Information

Block28
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page03

Building Details

Building Class37
Description2 S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,150
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,800
25%
Improvement Value:$146,300
75%
Total Assessment$195,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,923+3.4%
2024$7,662+1.2%
2023$7,574+0.5%
2022$7,533+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,150DeedBook 8783, Page 325

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 8783, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1969