Skip to content

135 68th StWest New York, NJ 07093

Built 1989

Last Sale Date
Jul 16, 2024

Property Information

Block28
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page03

Building Details

Building Class47
Description2SF1G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,730
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
23%
Improvement Value:$351,700
77%
Total Assessment$456,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,547+3.4%
2024$17,935+1.2%
2023$17,729+0.5%
2022$17,633+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5403, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1989