Skip to content

6708 BroadwayWest New York, NJ 07093

Built 1969

Last Sale Date
Jul 16, 2024

Property Information

Block28
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page04

Building Details

Building Class37
Description2 S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,150
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,800
25%
Improvement Value:$143,600
75%
Total Assessment$192,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,813+3.4%
2024$7,556+1.2%
2023$7,469+0.5%
2022$7,429+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5330, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1969