Skip to content

125 70th St Apt 3hWest New York, NJ 07093

Built 2005

Owner
---
Last Sale Price
$382,500
Last Sale Date
Jul 8, 2025

Property Information

Block30
Lot7.17
QualifierC003H
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description857 SQ FT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage857
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
36%
Improvement Value:$135,600
64%
Total Assessment$210,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,552+3.4%
2024$8,270+1.2%
2023$8,175+0.5%
2022$8,131+0.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$382,500
Sq Ft857DeedBook 9914, Page 457Recorded7/22/2025

Property Sale

Sale
$308,000
DeedBook 9337, Page 488

Property Sale

Sale
$308,000

From:

To:

Sq Ft857DeedBook 9337, Page 488Recorded9/5/2018

Property Built

Built

Year Built: 2005