Skip to content

117 71st StWest New York, NJ 07093

Apartment

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 12, 2021

Property Information

Block31
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page03

Building Details

Building Class---
Description3S-B-A
Dwellings6
Zoning---
Sq Footage4,485
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
65%
Improvement Value:$115,000
35%
Total Assessment$325,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,416+3.4%
2024$12,981+2.9%
2023$12,617+0.5%
2022$12,548+0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft4,485DeedBook 8613, Page 95NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/22/2008