Skip to content

214 68th StWest New York, NJ 07093

Apartment

Last Sale Price
$519,000
Last Sale Date
Apr 18, 2007

Property Information

Block24
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page02

Building Details

Building Class---
Description2S-B-A
Dwellings8
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,000
55%
Improvement Value:$229,000
45%
Total Assessment$509,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,012+3.4%
2024$20,329+2.9%
2023$19,759+0.5%
2022$19,652+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$519,000

From:

To:

DeedBook 8200, Page 169Recorded5/2/2007