Skip to content

63 70th StWest New York, NJ 07093

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 25, 2023

Property Information

Block35
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page03

Building Details

Building Class45
Description2S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,042
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
39%
Improvement Value:$157,400
61%
Total Assessment$259,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,284+3.5%
2024$9,937+1.2%
2023$9,820+0.6%
2022$9,765-1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940