Skip to content

52 69th StWest New York, NJ 07093

Built 1800

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 11, 2025

Property Information

Block35
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page03

Building Details

Building Class45
Description2S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,300
39%
Improvement Value:$106,700
61%
Total Assessment$174,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,183+3.4%
2024$6,950+2.9%
2023$6,755+0.5%
2022$6,718+0.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1800