Skip to content

563 68th StWest New York, NJ 07093

Built 1965

Last Sale Price
$429,000
Last Sale Date
Dec 12, 2024

Property Information

Block3
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page01

Building Details

Building Class37
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,150
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,800
27%
Improvement Value:$133,500
73%
Total Assessment$182,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,403+3.4%
2024$7,159+1.2%
2023$7,077+0.5%
2022$7,039+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$429,000

From:

To:

Sq Ft1,150DeedBook 9871, Page 891Recorded1/10/2025

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,150DeedBook 9182, Page 182Recorded2/23/2017

Property Built

Built

Year Built: 1965