Skip to content

7002 Blvd East Apt 9rWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$379,000
Last Sale Date
Apr 13, 2022

Property Information

Block43.05
Lot9.18
QualifierC509R
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class35
Description1BRM1.5B-ST1033
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,033
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,300
66%
Improvement Value:$69,600
34%
Total Assessment$202,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,240+3.4%
2024$7,968+1.2%
2023$7,877+0.5%
2022$7,834+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$379,000

From:

To:

Sq Ft1,033DeedBook 9666, Page 366Recorded5/16/2022

Property Sale

Sale
$123,000

From:

To:

Sq Ft1,033DeedBook 9139, Page 696NU CodeOther non-arm's-length (26)

Property Sale

Sale
$123,000

From:

To:

Sq Ft1,033DeedBook 8911, Page 750NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/3/2013

Property Built

Built

Year Built: 1975