Skip to content

7002 Blvd East Apt 12aWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$278,000
Last Sale Date
May 7, 2024

Property Information

Block43.02
Lot12.01
QualifierC212A
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class35
Description1BRM1.5B-ST1045
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,045
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,500
56%
Improvement Value:$80,500
44%
Total Assessment$184,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,596+3.4%
2024$7,349+2.9%
2023$7,143+0.5%
2022$7,104+0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$278,000

From:

To:

Sq Ft1,045DeedBook 9838, Page 422Recorded8/1/2024

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

DeedBook 7204, Page 285Recorded1/30/2004

Property Built

Built

Year Built: 1975