Skip to content

7002 Blvd East(Unit C407P)West New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$287,000
Last Sale Date
Jan 8, 2020

Property Information

Block43.04
Lot7.16
QualifierC407P
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class35
Description1BR/1.5BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,046
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
62%
Improvement Value:$75,700
38%
Total Assessment$198,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,182+3.4%
2024$7,916+2.9%
2023$7,694+0.5%
2022$7,653+0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$287,000

From:

To:

Sq Ft1,046DeedBook 9463, Page 999Recorded1/14/2020

Property Built

Built

Year Built: 1975