Skip to content

7004 Blvd East(Unit C407K)West New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Feb 29, 2008

Property Information

Block43.04
Lot7.11
QualifierC407K
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class35
Description1BR/1.5BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,046
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
61%
Improvement Value:$77,400
39%
Total Assessment$199,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,118+3.4%
2024$7,850+1.2%
2023$7,760+0.5%
2022$7,718+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

DeedBook 8467, Page 18Recorded3/19/2008

Property Built

Built

Year Built: 1975