Skip to content

7002 Blvd East Apt 6bWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Mar 19, 2024

Property Information

Block43.02
Lot6.02
QualifierC206B
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class35
Description1BRM1.5B-SL 932
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage932
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
63%
Improvement Value:$69,200
37%
Total Assessment$186,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,562+3.4%
2024$7,312+1.2%
2023$7,228+0.5%
2022$7,189+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft932DeedBook 9811, Page 157Recorded3/25/2024

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

DeedBook 8257, Page 262Recorded7/2/2007

Property Built

Built

Year Built: 1975