Skip to content

7004 Blvd East(Unit C324D)West New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Sep 12, 2008

Property Information

Block43.03
Lot24.04
QualifierC324D
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class35
Description3BR/2.5BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,764
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
52%
Improvement Value:$171,000
48%
Total Assessment$358,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,559+3.4%
2024$14,078+1.2%
2023$13,917+0.5%
2022$13,842+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

DeedBook 8616, Page 81Recorded9/25/2008

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

DeedBook 7560, Page 254Recorded5/20/2005

Property Built

Built

Year Built: 1975