Skip to content

7004 Blvd East Apt 8mWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Aug 9, 2019

Property Information

Block43.04
Lot8.13
QualifierC408M
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class35
Description2BRM2B-ST 1251
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,251
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,000
63%
Improvement Value:$92,100
37%
Total Assessment$246,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,994+3.4%
2024$9,664+1.2%
2023$9,554+0.5%
2022$9,502+0.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,251DeedBook 9430, Page 858Recorded9/3/2019

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,251DeedBook 9048, Page 333NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded7/1/2015

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

DeedBook 8237, Page 17Recorded6/14/2007

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

DeedBook 7263, Page 343Recorded4/8/2004

Property Built

Built

Year Built: 1975