Skip to content

7004 Blvd East(Unit C409L)West New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Aug 23, 2023

Property Information

Block43.04
Lot9.12
QualifierC409L
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class35
Description2BR/2.5BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,466
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,000
55%
Improvement Value:$124,900
45%
Total Assessment$278,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,076+3.5%
2024$10,702+1.2%
2023$10,577+0.6%
2022$10,518+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft1,466DeedBook 9733, Page 843Recorded9/26/2023

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,466DeedBook 9038, Page 840Recorded5/15/2015

Property Sale

Sale
$367,000

From:

To:

DeedBook 7090, Page 94Recorded7/22/2003

Property Built

Built

Year Built: 1975