Skip to content

6820 Adams StWest New York, NJ 07093

Built 1915

Owner
---
Last Sale Price
$374,000
Last Sale Date
Aug 15, 2025

Property Information

Block4
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page01

Building Details

Building Class15
Description1S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage748
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,500
62%
Improvement Value:$57,900
38%
Total Assessment$152,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,291+3.4%
2024$6,087+2.9%
2023$5,916+0.5%
2022$5,884+0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$374,000
Sq Ft748DeedBook 9924, Page 615Recorded8/25/2025

Property Built

Built

Year Built: 1915