Skip to content

6822 Adams StWest New York, NJ 07093

Built 1915

Owner
---
Last Sale Price
$518,000
Last Sale Date
Aug 15, 2025

Property Information

Block4
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page01

Building Details

Building Class16
Description1S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,500
63%
Improvement Value:$56,000
37%
Total Assessment$150,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,213+3.4%
2024$6,011+2.9%
2023$5,842+0.5%
2022$5,811+0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$518,000
Sq Ft1,228DeedBook 9926, Page 508Recorded9/3/2025

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4996, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1915