Skip to content

330 71st StWest New York, NJ 07093

Built 1960

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jun 14, 2017

Property Information

Block23
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page02

Building Details

Building Class45
Description1S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage756
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
56%
Improvement Value:$84,000
44%
Total Assessment$189,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,675+3.4%
2024$7,422+1.2%
2023$7,337+0.5%
2022$7,297+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft756DeedBook 9228, Page 839Recorded8/15/2017

Property Built

Built

Year Built: 1960