Skip to content

6724 Jackson StWest New York, NJ 07093

Built 1966

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Feb 19, 2022

Property Information

Block6
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page01

Building Details

Building Class45
Description2S-F-L
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,768
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,600
17%
Improvement Value:$311,400
83%
Total Assessment$375,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,229+3.4%
2024$14,726+69.5%
2023$8,688+0.5%
2022$8,641+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft1,768DeedBook 9661, Page 712NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/27/2022

Property Built

Built

Year Built: 1966