Skip to content

409 70th StWest New York, NJ 07093

Built 1900

Last Sale Price
$569,000
Last Sale Date
Jun 6, 2020

Property Information

Block17
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page02

Building Details

Building Class45
Description2S-F-L
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,724
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
37%
Improvement Value:$176,500
63%
Total Assessment$281,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,432+3.4%
2024$11,055+1.2%
2023$10,928+0.5%
2022$10,869+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$569,000

From:

To:

Sq Ft1,724DeedBook 9544, Page 401Recorded3/24/2021

Property Built

Built

Year Built: 1900