Skip to content

6709 Madison StWest New York, NJ 07093

Built 1902

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
May 5, 2016

Property Information

Block9
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page01

Building Details

Building Class16
Description1S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,188
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,700
44%
Improvement Value:$116,600
56%
Total Assessment$209,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,500+3.4%
2024$8,219+1.2%
2023$8,125+0.5%
2022$8,081+10.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 9117, Page 844NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded5/9/2016

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft756DeedBook 7884, Page 266Recorded5/8/2006

Property Built

Built

Year Built: 1902