Skip to content

421 69th StWest New York, NJ 07093

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$243,495
Last Sale Date
Dec 4, 2025

Property Information

Block16
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page02

Building Details

Building Class16
Description1S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,171
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,000
52%
Improvement Value:$97,500
48%
Total Assessment$202,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,224+3.4%
2024$7,952+1.2%
2023$7,861+0.5%
2022$7,819+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$243,495
Sq Ft1,171DeedBook 9957, Page 369Recorded1/15/2026

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,171DeedBook 9687, Page 483Recorded8/5/2022

Property Sale

Sale
$168,000

From:

To:

DeedBook 7128, Page 218Recorded9/13/2003

Property Built

Built

Year Built: 1920