Skip to content

325 John StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jun 6, 2012

Property Information

Block10
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,172
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,000
48%
Improvement Value:$192,800
52%
Total Assessment$369,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,676+2.1%
2024$8,502+2.5%
2023$8,295-1.6%
2022$8,431-7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

DeedBook 8854, Page 403Recorded6/13/2012

Property Built

Built

Year Built: 1900