Skip to content

302 N Second StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
May 13, 2016

Property Information

Block10
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,000
37%
Improvement Value:$301,400
63%
Total Assessment$478,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,223+2.0%
2024$10,998+2.5%
2023$10,731-1.6%
2022$10,908-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

DeedBook 9122, Page 23Recorded5/31/2016

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

DeedBook 7443, Page 126Recorded1/4/2005

Property Built

Built

Year Built: 1900