Skip to content

313 Warren StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Oct 7, 2025

Property Information

Block122
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,675
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$265,000
72%
Improvement Value:$105,000
28%
Total Assessment$370,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,680+2.0%
2024$8,506-1.1%
2023$8,600-1.6%
2022$8,742+28.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft1,675DeedBook 9937, Page 159Recorded10/20/2025

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 8718, Page 206Recorded3/2/2010

Property Built

Built

Year Built: 1900