Skip to content

334 Sussex StHarrison, NJ 07029

Built 1880

Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block122
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,426
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
63%
Improvement Value:$119,200
37%
Total Assessment$319,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,488+2.0%
2024$7,338+4.1%
2023$7,048-1.6%
2022$7,164-2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1880