Skip to content

323 Warren StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Date
Dec 26, 2017

Property Information

Block122
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class28
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,258
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
68%
Improvement Value:$125,600
32%
Total Assessment$390,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,163+2.0%
2024$8,980+2.5%
2023$8,761-1.6%
2022$8,906+23.0%
Property History

Property Sale

Sale
$439,000

From:

To:

DeedBook 9350, Page 663NU CodeTitle correction (4)Recorded10/22/2018

Property Sale

Sale
$439,000

From:

To:

DeedBook 9279, Page 144Recorded2/2/2018

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

DeedBook 7584, Page 43Recorded6/16/2005

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

DeedBook 7042, Page 67Recorded4/16/2003

Property Built

Built

Year Built: 1900