Skip to content

117 Bergen StHarrison, NJ 07029

Built 1980

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
May 2, 2019

Property Information

Block88
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,444
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
54%
Improvement Value:$216,300
46%
Total Assessment$466,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,939+2.9%
2024$10,628+2.5%
2023$10,369-1.6%
2022$10,540+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

DeedBook 9404, Page 75Recorded5/17/2019

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 7306, Page 150Recorded6/21/2004

Property Built

Built

Year Built: 1980