Skip to content

9 Church SquareHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Aug 9, 2024

Property Information

Block124
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SB 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,712
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,000
53%
Improvement Value:$156,800
47%
Total Assessment$330,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,761+2.1%
2024$7,605+2.5%
2023$7,420-1.6%
2022$7,542+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$555,000

From:

To:

Sq Ft1,712DeedBook 9842, Page 47Recorded8/20/2024

Property Built

Built

Year Built: 1900