Skip to content

17 Church SqHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Sep 16, 2009

Property Information

Block124
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,342
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
74%
Improvement Value:$92,820
26%
Total Assessment$362,820

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,512+2.0%
2024$8,341+3.6%
2023$8,048-6.8%
2022$8,632+39.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

DeedBook 8696, Page 279Recorded10/29/2009

Property Built

Built

Year Built: 1900