Skip to content

417 Jersey StHarrison, NJ 07029

Built 2007

Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block128
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,076
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
35%
Improvement Value:$413,700
65%
Total Assessment$633,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,867+2.0%
2024$14,569+2.5%
2023$14,214-1.6%
2022$14,448-5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2007