Skip to content

427 Jersey StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block128
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,053
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$380,800
70%
Improvement Value:$166,500
30%
Total Assessment$547,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,840+2.0%
2024$12,582+2.5%
2023$12,276-1.6%
2022$12,478-3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900