Skip to content

206 Harrison AveHarrison, NJ 07029

Commercial

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jul 29, 2005

Property Information

Block14
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SF STORE&4 FAM
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage5,808
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
31%
Improvement Value:$455,400
69%
Total Assessment$655,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,376+2.0%
2024$15,068+2.5%
2023$14,701-1.6%
2022$14,943-15.7%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

DeedBook 7655, Page 292Recorded9/7/2005

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

DeedBook 6047, Page 213Recorded9/18/2002