Skip to content

600 Guyon Drive(Unit C0001)Harrison, NJ 07029

Commercial

Last Sale Price
$10,000,000
Last Sale Date
Jan 12, 2024

Property Information

Block150
Lot16.01
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage3.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,740,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$4,740,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$111,200+2.0%
2024$108,973+2.5%
2023$106,318-1.6%
2022$108,072+105.9%
Property History
Sales3Foreclosures1

Property Sale

Sale
$10,000,000

From:

To:

DeedBook 9799, Page 587Recorded1/31/2024

Property Sale

Sale
$13,000,000

From:

To:

DeedBook 9441, Page 990Recorded10/11/2019

Property Sale

Sale
$10,375,000
DeedBook 9007, Page 177