Skip to content

217-231 Manor AveHarrison, NJ 07029

Commercial

Last Sale Price
$4,223,393
Last Sale Date
Aug 7, 2015

Property Information

Block193
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SB WHSE
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,440,000
36%
Improvement Value:$2,538,700
64%
Total Assessment$3,978,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$93,340+2.0%
2024$91,470+2.5%
2023$89,242-1.6%
2022$90,714+56.2%
Property History

Property Sale

Sale
$4,223,393

From:

To:

DeedBook 9058, Page 353NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded8/18/2015