Skip to content

500-524 Essex StHarrison, NJ 07029

Vacant Land

Last Sale Price
$1,275,000
Last Sale Date
Mar 2, 2015

Property Information

Block155
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SFC&B
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage12,371
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,510,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$1,510,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,384+2.0%
2024$36,635+2.5%
2023$35,742-1.6%
2022$36,332+3.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,275,000

From:

To:

DeedBook 9034, Page 872Recorded4/24/2015