Skip to content

515 Bergen StHarrison, NJ 07029

Built 1980

Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block155
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,780
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
36%
Improvement Value:$265,300
64%
Total Assessment$415,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,743+2.0%
2024$9,548+2.5%
2023$9,315-1.6%
2022$9,469-4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1980