Skip to content

501-509 Bergen StHarrison, NJ 07029

Industrial

Last Sale Price
$1,750,000
Last Sale Date
Jun 29, 2017

Property Information

Block155
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,425,000
49%
Improvement Value:$1,500,000
51%
Total Assessment$2,925,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$68,621+2.0%
2024$67,246+110.4%
2023$31,963-1.6%
2022$32,490+198.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$1,750,000

From:

To:

DeedBook 9224, Page 603Recorded8/2/2017

Also conveyed in this deed

2 parcels