Skip to content

514 Sussex StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Jan 15, 2021

Property Information

Block157
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,078
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
44%
Improvement Value:$277,000
56%
Total Assessment$497,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,660+2.0%
2024$11,426+4.4%
2023$10,946-1.6%
2022$11,126-1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft3,078DeedBook 9556, Page 450Recorded4/29/2021

Property Built

Built

Year Built: 1900