Skip to content

78 Washington StHarrison, NJ 07029

Built 2003

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jan 21, 2004

Property Information

Block159
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description3SF 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,162
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
35%
Improvement Value:$413,400
65%
Total Assessment$633,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,860+2.0%
2024$14,562+2.5%
2023$14,207-1.6%
2022$14,442-11.6%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 7237, Page 262Recorded3/8/2004

Property Built

Built

Year Built: 2003