Skip to content

511 Central AveHarrison, NJ 07029

Built 2003

Last Sale Price
$368,000
Last Sale Date
Jul 8, 2003

Property Information

Block37
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description3SB&F 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,038
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
34%
Improvement Value:$391,200
66%
Total Assessment$591,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,870+2.0%
2024$13,592+2.5%
2023$13,261-1.6%
2022$13,479-15.6%
Property History

Property Sale

Sale
$368,000

From:

To:

DeedBook 7133, Page 311Recorded9/20/2003

Property Built

Built

Year Built: 2003