Skip to content

18 Washington StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block159
Lot79
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3 SF 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,888
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
53%
Improvement Value:$195,200
47%
Total Assessment$415,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,741+2.0%
2024$9,545+2.5%
2023$9,313-1.6%
2022$9,467+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900